SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Zajímá vás, jak vědci vyhledávají, čtou a používají vědeckou literaturu? 14. 5. 2019 - Information Today

Mezinárodní průzkum v roce 2018 zkoumal, jak vědci vyhledávají a používají vědeckou literaturu pro svou práci, a sledovala rozdíly dle hlediska věkového, oborového a geografického.

Průzkum zjistil, že články v odborných časopisech zůstávají nejvýše hodnocenými informačními zdroji, následují knihy, sborníky z konferencí, učebnice a magazíny, zatímco blogy a sociální média zůstávají více v pozadí. Vědci prostudují v průměru téměř 24 článků měsíčně a každý rok stráví 234 hodin čtením odborných článků.

Tato studie dále zjistila, že více než 90 % článků je čteno v elektronické podobě, respondenti hodnotili jako „velmi důležité“ nebo „důležité“ klíčové vlastnosti elektronických publikací (kompatibilita s mobilními zařízeními, možnost sdílet publikace nebo obsah, vylepšená navigace, možnost zapisovat vlastní poznámky a zvýraznit text, jazyková podpora, vložení videa a zvuku), přičemž možnost sdílet je považována za nejdůležitější funkci.

Vědci nejčastěji na články narazí během „brouzdání“ po webu nebo v placených zdrojích knihovny. Vyhledávání (například dle klíčových slov nebo autora) bylo druhou nejčastější metodou, přičemž více než polovina článků byla nalezena prostřednictvím obecných vyhledávačů, jako je Google nebo Google Scholar.

Co se týče věku, mladší věkové skupiny častěji získávají články ze sociálních sítí zaměřených na výzkum, z free časopisů a z dalších www stránek a tráví více času čtením článku. Vědci z lékařského prostředí, z oblasti společenských a humanitních věd ve srovnání s kolegy z jiných oborů častěji využívají sociální média pro svůj výzkum.

Studie Seeking, Reading, and Use of Scholarly Articles: An International Study of Perceptions and Behaviour of Researchers (Carol Tenopir, Lisa Christian a Jordan Kaufman) je volně k dispozici online.

Více informací

Během roku objevte 270 literárních pokladů z De Gruyter Book Archive 13. 5. 2019 - de Gruyter GmbH & Co. KG

Vydavatelství De Gruyter v rámci oslav 270. výročí založení firmy nachystalo otevřený přístup ke 270 vybraným publikacím z De Gruyter Book Archive (DGBA). V průběhu roku 2019 bude až do knižního veletrhu ve Frankfurtu postupně každý měsíc zpřístupněno 27 titulů, které najdete na stránkách Treasures of the Book Archive.

Cílem projektu DGBA je digitalizace titulů vydávaných od roku 1749, aby i budoucí generace měly digitální přístup k primárním zdrojům, které De Gruyter publikoval v průběhu staletí. Projekt DGBA, který byl zahájen v roce 2018, bude dokončen v roce 2020, počet zdigitalizovaných publikací přesáhne 50 000.

Mezi cenné publikace, které jsou zpřístupňovány, patří převážně německé tituly z teologie, filosofie a medicíny, jako je například „Traumaticismus und Infection“ (Rudolf Virchow) nebo korespondence významných teologů Friedricha Schleiermachera a Karla Gustava Brinckmanna. Projděte si kompletní seznam titulů, archiv lze pořídit formou jednorázového nákupu.

Více informací

Čo priniesol rok 2018 do medicínskych databáz ProQuest 13. 5. 2019 - ProQuest

Počas roku 2018 pribudlo do medicínskych databáz na platforme ProQuest úplné texty 59 recenzovaných časopisov vrátane:

Z iných druhov publikácií:

Premenované sú dve databázy. Z Family Health Database je Consumer Health Database a Health Management Database je po novom Healthcare Administration Database

Odkazy vydavateľstiev a publikácií slúžia používateľom s aktívnym prístupom k ProQuest Central, prémiovým kolekciám a odborovým databázam. Vedú priamo do služby ProQuest, pokiaľ ste v internetovej sieti vašej organizácie alebo využívate vzdialený prístup.

Hodil by sa vám celý zoznam titulov? Chcete dohodnúť školenie u vás alebo online? Kontaktujte Luciu Poledníkovú.

Více informací

Royal Society of Chemistry spustilo portál pro autory článků a recenzenty 13. 5. 2019 - Royal Society of Chemistry

Vydavatelství Royal Society of Chemistry spustilo nový portál Author & reviewer hub, kde najdou vše potřebné jak potenciální autoři článků, tak recenzenti. Autoři zde najdou rady, jak psát a formátovat svůj článek, a následně jej úspěšně propagovat na sociálních sítích a v tisku. K dispozici je také detailní průvodce How to publish.

Více informací

LWW Doody's Core Title a Essential Book Collections pro rok 2019 10. 5. 2019 - Wolters Kluwer - Ovid

Kolekce LWW Doody's nabízejí výběr nejdůležitějších titulů pro klinickou a teoretickou medicínu, ošetrovatelství a další zdravotnické obory z produkce vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins, a jsou dostupné na platformě Ovid. Doody's Review Service do značné míry usnadňuje lékařským knihovnám akvizici zahraničních knižních publikací.

Kolekce složené z LWW titulů pro rok 2019:

Kolekce pro rok 2019 obsahují např. tituly AAOS (American Academy of Orthopaedic Surgeons) nebo DeVita, Hellman, and Rosenberg’s Cancer: Principles and Practice of Oncology (11. vyd.) nebo The 5-Minute Clinical Consult 2020, ad. Online přístup má řadu výhod: úsporu místa v knihovnách, finanční úsporu, přístup do plného textu odkudkoliv a kdykoliv, přístup pro neomezený počet uživatelů ze stejné instituce, plnotextové vyhledávání v publikacích a prohledávání spolu s dalším předplaceným obsahem na platformě Ovid (e-časopisy, e-knihy, databáze).

Pro seznam titulů a/nebo cenovou nabídku kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

ProQuest Central: čo je nové za rok 2018 10. 5. 2019 - ProQuest

Používatelia ProQuest Central majú odteraz prístup ku všetkým plnotextovým databázam z prémiovej kolekcie pre prírodné vedy a techniku. Okrem rozšíreného obsahu sa stretnete aj s novými názvami.

Z Computing Database a Biology Database sú Computer Science Database a Biological Science Database. Z Health Management Database je Healthcare Administration Database a z Family Health Database je Consumer Health Database.

Na úrovni publikácií počas roku 2018 pribudlo do ProQuest Central a mnohoodborových databáz 401 vedeckých časopisov vrátane:

Z iných druhov publikácií:

Odkazy vydavateľstiev a publikácií slúžia používateľom s aktívnym prístupom k ProQuest Central, prémiovým kolekciám a odborovým databázam. Vedú priamo do služby ProQuest, pokiaľ ste v internetovej sieti vašej organizácie alebo využívate vzdialený prístup.

Hodil by sa vám celý zoznam titulov? Chcete dohodnúť školenie u vás alebo online? Kontaktujte Luciu Poledníkovú.

Více informací

ProQuest rozšíril a premenoval prírodovedné a technické databázy 8. 5. 2019 - ProQuest

Na základe odozvy od knihovníkov z celého sveta rozšíril ProQuest databázy z prírodných vied a techniky o nové odbory.

Rovnako ako v roku 2016 ProQuest sprehľadnil e-zdroje, aby už ich názov informoval o ich obsahu. Collection spája plnotextové, abstraktové a bibliografické informácie, Database obsahuje úplné texty a, ako názov napovedá, Index sprístupňuje bibliografické záznamy a abstrakty.

Aj naďalej ich zastrešuje ProQuest SciTech Premium Collection. Obsah je rozdelený na sedem kolekcií, každá obsahuje plnotextové, abstraktové a bibliografické databázy:

  • Advanced Technologies & Aerospace Collection
  • Agricultural Science Collection, je v podstate AGRICOLA obohatená o úplné texty
  • Biological Science Collection
  • Earth, Atmospheric & Aquatic Science Collection
  • Engineering Collection
  • Environmental Science Collection
  • Materials Science Collection

Dobrá správa pre používateľov ProQuest Central a ProQuest One Academic: všetky plnotextové databázy v SciTech Premium Collection sú odteraz aj súčasťou týchto mnohoodborových kolekcií.

Více informací

V květnu se v Praze uskuteční seminář se zaměřením na akvizici elektronických knih 8. 5. 2019 - Albertina icome Praha

úterý 21. května zveme všechny zainteresované knihovny na ProQuest Day věnovaný akvizici elektronických knih na platformě Proquest Ebook Central a využití videokolekce Academic Video Online v rámci výuky na vysoké škole. Zástupci českých i zahraničních knihoven budou sdílet praktické zkušenosti s nákupem elektronických knih, představeny budou různé akviziční strategie (PDA/DDA – akvizice řízená uživateli, moderovaný nákup). Prostor bude také pro dotazy účastníků.

Seminář pořádají Albertina icome Praha a společnost ProQuest, jejíž zástupce vystoupí s příspěvkem What Do Students and Faculty Need in a Research Database? The Librarian’s Per­spective.

Začátek akce je v 10:30, občerstvení na místě je zajištěno. Účast je bezplatná, přihláška je k dispozici online.

Více informací

Dramatherapy - časopis pro teorii, praxi i výzkum v oblasti dramaterapie 7. 5. 2019 - SAGE Publishing

Vydavatelství SAGE Publishing ve spolupráci s British Association of Dramatherapists (BADth) od letošního roku vydává časopis Dramatherapy (DRT) zaměřený na teorii, praxi a výzkum v oboru dramaterapie. Časopis si klade za cíl rozšířit výzkum v této oblasti a poskytnout platformu pro diskusi. Časopis vychází 3× ročně a jeho šéfredaktorkou je Roulla Demetriou z Anglia Ruskin University (UK).

Více informací

Jak zlepšit vědecké publikování a komunikaci 7. 5. 2019 - Albertina icome Praha

Charlesworth Group, kterou má naše společnost čest výhradně zastupovat v ČR a SR, poskytuje služby pomáhající především méně zkušeným autorům s úpravou rukopisů jejich článků tak, aby se zvýšila šance publikovat je v prestižních vědeckých časopisech. Dále poskytuje semináře vedené renomovanými zahraničními lektory.

Seznamte se se službami Charlesworth Group prostřednictvím otevřených webinářů. Dozvíte se, jak:

Online semináře povede Dr. Gareth Dyke. Aktivní vědec, který působí na Univerzitě P. J. Šafárika v Košicích a na University of Debrecen, dále je redaktorem a autorem mnohých článků publikovaných ve vědeckých časopisech včetně Science a Nature.

Má vaše instituce zájem využívat služeb Charlesworth nebo uspořádat seminář? Napište si o podrobnosti!

Více informací