SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Vědci sdílí výsledky výzkumu COVID-19 prostřednictvím Figshare 16. 4. 2020 - Digital Science

Služba Figshare spustila bezplatný portál pro zveřejnění veškerých vědecko-výzkumných výstupů souvisejících s COVID-19 na adrese COVID19.figsha­re.com.

Figshare COVID-19 Open Research Portal slouží vědcům k uložení a sdílení stávajících výsledků výzkumu koronaviru a také dalších výsledků výzkumu COVID-19 / SARS-CoV-2, které budou zveřejněny v následujících týdnech a měsících.

Všem, kteří chtějí své výstupy sdílet, doporučujeme si vytvořit na Figshare osobní účet, a při uploadu dat do klíčových slov zadat COVID-19. Detailní pokyny naleznete ve FAQ.

Figshare je cloudové úložiště vyvinuté speciálně pro potřeby vědy a výzkumu. Smyslem je, aby tyto výstupy byly FAIR: Findable, Accessible, Interoperable and Reusable, což přímo odpovídá příslušným doporučením EU. Proto je možno publikovat výsledky výzkumu v jakémkoli souborovém formátu, přidělovat jim institucionální DOI, doplnit všechna potřebná metadata a zveřejnit je automaticky ve všech zásadních vyhledávačích a akademických sítích.

Jaké další služby z nabídky Digital Science můžete v souvislosti s COVID-19 využít? Přehled relevantních publikací, datasetů a klinických studií v Dimensions, nástroj pro kolaborativní psaní textů Overleaf a další.

Více informací

Specializovaný online portál s klíčovými publikacemi pro patologii 10. 4. 2020 - Wolters Kluwer - Ovid

Vydavatelství Lippincott Williams & Wilkins představilo nový specializovaný online portál LWW Health Library: Pathology, kde jsou především rezidentům (lékaři v tréninku) a vyučujícím k dispozici na jednom místě klíčové odborné publikace, obrázky a kvízy z oboru patologie.

Portál nabízí:

  • 30 publikací, které jsou průběžně aktualizovány – např. Washington Manual of Surgical Pathology, Sternberg's Di­agnostic Surgical Pathology, Sternberg's Di­agnostic Surgical Pathology Review, ad.
  • téměř 2 000 otázek, které se dají využít ve výuce, při přípravě na písemné i ústní zkoušky a v dalším vzdělávání
  • možnost stahování obrázků přímo do PowerPointu
  • responzivní design rozezná zařízení, ze kterého uživatel přistupuje na portál, a přizpůsobí se PC i mobilnímu zařízení
  • možnost vytvoření osobního účtu pro vzdálený přístup, tisk/stahování kapitol, zasílání novinek (alertů)
  • Ovid Medline search widget – integrované vyhledávání relevatních článků v databázi Medline

Pro další informace/zkušební přístup kontaktujte Janu Machonskou.

Více informací

OECD - jak jednotlivé země čelí krizi vyvolané COVID-19? 8. 4. 2020 - OECD Publishing

Jaká opatření zavádějí jednotlivé země světa, aby zabránily šíření koronaviru? Jak pomáhají svým občanům, malým podnikům a ekonomice překonat krizi? Country Policy Tracker z dílny OECD vám pomůže zorientovat se v globální reakci na koronavirus (COVID-19).

Aktuálně publikované/chys­tané studie OECD, které lze přes AiP/AiB získat v elektronické podobě:

Více informací

V. I. Lenin, bolševismus a ruská revoluce v Encyclopedia of Modernism 7. 4. 2020 - Routledge, Taylor & Francis Group

Letos v dubnu uplyne 150 let od narození Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Routledge Encyclopedia of Modernism k tomuto výročí zpřístupnila výběr encyklopedických hesel, která jsou volně dostupná až do konce dubna:

Interdisciplinární Routledge Encyclopedia of Modernism je určena pro vědce a studenty zabývající se modernou včetně abstraktního expresionismu, Bauhausu, kubismu, dadaismu, expresionismu, futurismu, či sociálního realismu. V loňském roce se encyklopedie spojila s British Association for Modernist Studies (BAMS) a The Modernist Review s cílem připravit kolekci výukových materiálů, která bude součástí Community Resources Pack.

Více informací

Uživatelé ProQuest mají přístup ke Coronavirus Research Database 3. 4. 2020 - ProQuest

Potřebujete-li rychle vyhledat relevantní odbornou literaturu týkající se nového koronaviru (COVID-19), vstupte do databáze Coronavirus Research Database, která poskytuje bezplatný přístup k plnotextovému obsahu pokrývajícímu všechny aspekty COVID-19 a souvisejících infekčních chorob (např. MERS, SARS). Databáze Coronavirus Research Database agreguje autoritativní obsah z ProQuestu – časopisy, preprinty (např. z arXiv), dizertace, konferenční příspěvky – s plnými texty, které členové Association of STM Publishers bezplatně zpřístupňují – včetně vydavatelství Springer Nature, Taylor & Francis, BMJ, ad. Obsah se bude dále rozšiřovat, jakmile se objeví nové publikace a informace.

Databáze je automaticky dostupná pro všechny zákazníky ProQuest na adrese www.proquest.com/coronavirus, vzdáleným přístupem přes Shibboleth (vyhledejte svou instituci přes políčko Find your library). Více informací viz Q&A.

Spuštění Coronavirus Research Database je nejnovější v řadě aktivit, kterými ProQuest pomáhá knihovnám podporovat klíčový výzkum, který je nyní zapotřebí k boji proti COVID-19, a také podporovat distanční vzdělávání pro jejich uživatele – lékaře, studenty, sestry, akademiky a vědce.

Více informací

IOP Publishing a Publons podporují otevřený recenzní proces 1. 4. 2020 - IOP Publishing

Vydavatelství IOP Publishing (IOPP) ve spolupráci s Publons představilo Article badges, které indikují, zda ke článku existují veřejně dostupná recenzní hodnocení (open peer review reports). Article badges shrnují recenzní historii článku, včetně počtu revizí, editorské zprávy a odpovědi autorů. Article badges jsou v tuto chvíli součástí testování transparentního recenzního řízení u třech časopisů IOPP: JPhys Materials, Environmental Research Letters, Journal of Neural Engineering.

Zde jsou ukázky:

Chcete se dozvědět více o transparentním peer review procesu u IOPP?

Více informací

Od května se snižuje DPH na elektronické knihy a další elektronické zdroje 1. 4. 2020 - Albertina icome Praha

Novela zákona o evidenci tržeb a zákona o DPH č. 256/2019 Sb. od 1.5. 2020 přeřazuje e-knihy (a také audioknihy a další e-zdroje) do 10% sazby daně.

Sníženou sazbu mohou členské státy použít u: dodání knih, novin a časopisů (včetně brožur, letáků a obdobných tiskovin, dětských obrázkových knížek, náčrtníků či omalovánek, hudebních partitur tištěných či psaných, zeměpisných, vodopisných nebo obdobných map) buď na fyzickém nosiči, nebo elektronicky, nebo oběma způsoby, a to včetně dodání na výpůjčku knihovnami, nejedná-li se o publikace výlučně nebo převážně určené k propagaci ani o publikace výlučně nebo převážně sestávající ze zvukového hudebního nebo video obsahu.

Nabídka e-knih je velmi široká, ať už přímo na platformách jednotlivých vydavatelů, jako jsou např. Taylor & Francis, Cambridge University Press, Oxford University Press, Elsevier, Books@Ovid, CABI, Gale, a mnoha dalších, tak i u agregátorů jako je např. ProQuest Ebook Central.

Potřebujete-li zkonzultovat nákup či předplatné elektronických knih, obracejte se na Filipa Vojtáška.

Více informací

Summon nyní využívá Ex Libris Central Discovery Index 1. 4. 2020 - Ex Libris, a ProQuest company

Počátkem února 2020 došlo v Summonu na pozadí k významné změně, které si většina uživatelů pravděpodobně ani nemusela všimnout. Přesto se jedná o nejvýznamnější pokrok za posledních několik let.

Summon nyní využívá nově vybudovaný Ex Libris Central Discovery Index (CDI), který vyšel ze všech nashromážděných zkušeností s discovery službami Summon a Primo Central a na základě zpětné vazby tisíců institucí, které tyto dvě služby využívají. CDI plně nahradil dosavadní indexy Summon a Primo Central a přináší řadu zásadních výhod:

  • vylepšená infrastruktura zaručuje dostatek výkonu pro všechny budoucí výzvy
  • výrazně zvýšené pokrytí zdrojů indexem
  • neustávající další vývoj a důraz na kvalitu dat
  • detailní rozlišení typů zdrojů
  • častější aktualizace indexu
  • každodenní aktualizace nastavení dostupných e-zdrojů
  • systémová správa a monitorování Ex Libris
  • upgrade na SOLR 7
  • vylepšení procesu Match & Merge s cílem zpřesnění procesu a tím snížení počtu duplicit ve výsledcích vyhledávání, včetně např. zahrnutí newsletterů, vylepšení zpracování podtitulů, vylepšení zpracování variant (např. Color vs. Colour). Více se o procesu Match & Merge v CDI můžete dozvědět na tomto odkazu
  • možnost vyhledávání autorů a spoluautorů pomocí ORCID
  • nové možnosti řazení podle autora a podle názvu dokumentu
  • nová fazeta „Collections / Database“ (musí ji povolit administrátor Summonu)

a další

Více informací

Summon Roadmap 2020 1. 4. 2020 - Ex Libris, a ProQuest company

Všechny uživatele služby Summon a zájemce o dicovery služby obecně si dovolujeme upozornit na záznam webináře 2020 Summon Roadmap. Brent Cook, produktový ředitel Summon, v něm shrnuje všechny plány na celý rok 2020.

Pro snazší orientaci v záznamu webináře přinášíme jeho osnovu vč. časových značek:

  • Introduction (0:00)
  • 2020 Roadmap Update (0:40)
    • February 2020 Release (3:40)
    • CDI: Addressing Discovery Challenges (4:00)
    • Preview Environment Live with Summon on CDI (7:45)
  • Highlights of Q2-Q4 Releases (12:38)
    • Proposed Improvements (12:54)
    • Linked Data: Landing Page (14:31)
    • Accessibility (15:24)
    • New Enhancement Request System list (16:48)
    • Topic Explorer and DB Recommender (17:15)
    • Continued Improvements on OBI (19:15)
  • Concluding Remarks (19:55)

Více informací

ACM představilo OA časopis o digitálních hrozbách 31. 3. 2020 - ACM - Association for Computing Machinery

Association for Computing Machinery (ACM) oznámila spuštění Digital Threats: Research and Practice (DTRAP), nového recenzovaného časopisu s otevřeným přístupem, který se zaměřuje na prevenci, identifikaci, zmírňování a eliminaci digitálních hrozeb. DTRAP se snaží překlenout propast mezi akademickým výzkumem a průmyslovou praxí, a je tedy zaměřen spíše na konkrétní než na teoretické hrozby. Od prvního vydání DTRAP budou všechny příspěvky publikovány na základě gold open access a bude možné je číst a sdílet prostřednictvím ACM Digital Library.

První číslo DTRAP je zvláštním číslem s příspěvky z konference FIRST (Forum of Incident Response and Security Teams), která se konala v roce 2019. Na konferenci se setkávají odborníci na řešení incidentů a bezpečnost z celého světa, aby se podělili o své zkušenosti a odborné znalosti.

Kromě DTRAP vydává ACM další časopisy o počítačové bezpečnosti, včetně ACM Transactions on Information and System Security (TISSEC) a IEEE/ACM Transactions on Networking (TON).

Více informací