SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Léto už je tady, užijte si ho naplno 27. 6. 2020 - Albertina icome Praha

Jarní měsíce letos z kalendáře prakticky vymazala koronavirová pandemie. A proto ať už bude letošní léto jakékoliv – deštivé, slunné, studené, horké, nebo mix toho všeho, užijte si ho co nejlépe, a berte ho jako období odpočinku, příjemných setkání a poznávání nového.

Srdečně zdravíme všechny naše příznivce a děkujeme, že sledujete naše pravidelné e-novinky!

Krásné léto Vám přeje tým AiP!

Ilustrace Eva Holická

Více informací

ProQuest otevírá své brány: vyhledávání ve více než 900 milionech dokumentů volně dostupné 16. 6. 2020 - ProQuest

Od 15. 6. 2020 ProQuest umožňuje přímý přístup z otevřeného webu ke své platformě search.proques­t.com. Kdokoliv tak může vyhledávat a zobrazovat si náhledy více než 900 milionů dokumentů a číst plnotextový obsah z open access zdrojů bez nutnosti jakékoliv dalšího ověřování. Uživatelé z institucí, které předplácí některou z databází ProQuest, mohou navíc po přihlášení pracovat i s plnými texty, které nejsou volně dostupné.

Cílem je uživatelům usnadnit přístup k obsahu bez ohledu na to, kde se zrovna nacházejí. Ze strany stávajících předplatitelů (knihoven a koncových uživatelů) nejsou vyžadovány žádné změny v nastavení. Další podrobnosti jsou průběžně zveřejňovány v rámci ProQuest Support Center a FAQ.

ProQuest také usnadnil proces autentizace (ověřování), aby uživatelé mohli snáze najít svou instituci, a to buď vyhledáním podle názvu instituce nebo zadáním institucionální e-mailové adresy. Po ověření se uživateli zobrazí v záhlaví stránky název instituce.

Na platformě ProQuest naleznete časopisecké databáze, největší digitální archiv novin, aktuální zpravodajství, výzkumné zprávy, elektronické knihy, multimedia a další vědecké kolekce. ProQuest je určen pro všechny úrovně uživatelů – od začátečníků až po pokročilé. Uživatelské rozhraní ProQuest je k dispozici mimo jiné v češtině a je uzpůsobeno i pro uživatele, kteří přistupují z mobilních zařízení.

Více informací

OUP zdroje pro online vzdělávání v medicínských oborech 10. 6. 2020 - Oxford University Press

Oxford Medicine zpřístupnil Distance Learning Tools – vybrané kapitoly ze svých příruček napříč medicínskými obory – anesteziologie, kardiologie, klinická medicína, klinické dovednosti, urgentní medicína, endokrinologie, klinická genetika, neonatologie, nefrologie, neurologie, neurochirurgie, ošetřovatelství, porodnictví a gynekologie, oftalmologie, pediatrie, paliativní péče, psychiatrie, revmatologie a chirurgie. Součástí jsou také kvízy, veškerý obsah slouží studentům a lékařům, kteří se chystají na zkoušky a akreditace.

Více informací

Cambridge University Press e-books slaví 10 let 9. 6. 2020 - Cambridge University Press

Rok 2010 byl rokem, kdy vydavatelství Cambridge University Press spustilo svou ebook platformu Cambridge Books Online. Už první tři roky po uvedení na trh byla platforma aktualizována, a v roce 2016 došlo ke sjednocení e-časopisů a e-knih pod rozhraní Cambridge Core, kde je nyní k dispozici více než 37 000 e-knih.

V současné době je běžnou praxí používat data o využití e-zdrojů pro rozhodování o nákupu e-knih a vydavatelství Cambridge University Press jako jedno z prvních přišlo s akvizičním modelem Evidence Based Acquisition (EBA).

Evidence-based acquisition funguje na principu přístupu ke všem titulům nebo k vybrané kolekci e-knih (humanitní a sociální vědy, věda, technika, medicína) z produkce CUP a partnerských vydavatelství po dobu dvanácti měsíců. Na základě statistik využití jsou následně indikovány nejoblíbenější tituly, a instituce si z nich vybírá tituly pro trvalý nákup. EBA nyní využívá 240 zákazníků z 36 zemí, mezi nimi i české univerzity a NTK. 96 % zákazníků je s EBA spokojeno.

EBA nově zahrnuje také obsah Cambridge Journals Digital Archive. Máte-li jakékoli dotazy nebo zájem o konzultaci pro vaši instituci, kontaktujte Filipa Vojtáška (ČR) a Miriam Suchoňovú (SR).

Více informací

Oceněné články z časopisů pro stavebnictví volně k dispozici 7. 6. 2020 - ICE Publishing

Každoročně jsou udělovány ICE Publishing Awards autorům nejlepších článků, které jsou publikovány v některém z odborných časopisů, které vydává ICE – Institution of Civil Engineers. Přečtěte si všechny články, které získaly ocenění v rámci ICE Publishing Award 2020. Obsahově pokrývají projekty z celého světa a všechny aspekty stavebního a environmentálního inženýrství a vědy o materiálech.

ICE Virtual Library je největší kolekce publikací pro stavební inženýrství s impaktovanými časopisy, jako jsou Proceedings of the ICE – Civil Engineering, který vychází od r. 1836, dále Géotechnique, Magazine of Concrete Research nebo Structures and Buildings. Kromě časopisů zde vychází také průmyslové standardy, manuály, ověřené postupy (best practice), technické specifikace, projektová dokumentace, zprávy o nejnovějším výzkumu, příručky, učebnice, sborníky a případové studie. Publikují zde jak akademici, tak odborníci z praxe.

Data z Altmetric pak napoví, o jakých článcích a e-knihách z ICE se v loňském roce nejvíce diskutovalo na sociálních sítích.

Má-li Vaše instituce zájem o předplatné některého z časopisů ICE, kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Duhový červen 6. 6. 2020 - Albertina icome Praha / různí vydavatelé

Červen se každoročně stává duhovým měsícem hrdosti. Duha je symbol hnutí LGBT, které bojuje za práva leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů.

Uvádíme přehled e-zdrojů, které se této problematiky týkají:

Více informací

Encyklopedie slovanských jazyků online 30. 5. 2020 - Brill

Vydavatelství Brill představilo online verzi Encyclopedia of Slavic Languages and Linguistics Online. Jedná se o nejkomplexnější referenční dílo zaměřené na slovanské jazyky, které kdy bylo publikováno, s celkem cca 400 články. Ročně bude do encyklopedie přibývat 100 článků, dokončena bude v roce 2023.

Obsahuje informace o všech důležitých aspektech slovanských jazyků od jejich indo-evropských kořenů až po současnost, jakožto i o interakcích s jinými jazyky. Do encyklopedie přispěli přední slavisté z celého světa. Součástí jsou i interdiscipli­nární články spojující výzkum z lingvistiky, archeologie a genetiky.

Encyklopedie je dostupná formou trvalého nákupu, pro zájemce je k dispozici zkušební přístup. Kontaktujte Jakuba Petříka (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).

Více informací

Využití e-knih dramaticky vzrostlo, nákup neomezených licencí nyní s 50% slevou 29. 5. 2020 - ProQuest

V minulých týdnech se zavřely dveře většiny knihoven po celém světě, a uživatelé tak ve větší míře začali využívat elektronické knihy. V Evropě vzrostlo využití e-knih na platformě ProQuest Ebook Central o 132 %, v Asii o 154 %, a v Latinské Americe dokonce o 193 %. Napomohla tomu i inciativa ProQuest, která umožnila, po dohodě s více než 220 vydavateli, využívat neomezené licence u již zakoupených titulů – prodlouženo až do 30. 6. 2020 a bez dalších poplatků.

Zvýšený zájem o konkrétní tituly se pravděpodobně promítl i do statistik využití. V případě, že uvažujete o navýšení licence u nejpopulárnějších titulů, vězte, že až do 31. 8. máte možnost ušetřit, protože ProQuest po dohodě s řadou vydavatelů nabízí upgrade licence pro jednoho uživatele na neomezený přístup s 50% slevou. Jedná se např. o e-knihy vyd. Brill, Emerald, Sage Publications, Taylor & Francis, Packt Publishing, Wolters Kluwer, seznam participujících vydavatelů (bude rozšiřován).

Jsme tu, abychom vám pomohli. Máte-li jakékoli dotazy nebo byste chtěli získat více informací o neomezeném přístupu, kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

Český výzkum v časopisech IOPP 28. 5. 2020 - IOP Publishing

Online přístup do časopisů vydavatelství IOP Publishing (IOPP) si předplácí řada českých univerzit, ústavů AV ČR a Národní technická knihovna. České výzkumné instituce se významně zapojují i do publikování odborných článků v těchto časopisech.
Zde je výběr článků za rok 2020 s českou účastí:

Další články publikováné českými vědci najdete přímo v rozhraní IOPscience.

V roce 2020 jsou autoři článků osvobozeni od APC poplatků u vybraných OA časopisů. Užitečné rady a návody pro autory článků jsou k dispozici pod Publishing Support. Pro mladé, začínající vědce je pak určena IOP Publishing Academy.

IOP Publishing je vydavatelskou odnoží Institute of Physics, který letos slaví 100 let existence.

Více informací

Nové encyklopedie a slovníky v Oxford Reference - stomatologie, literatura, žurnalistika, ad. 28. 5. 2020 - Oxford University Press

Oxford Reference je platformou vydavatelství Oxford University Press na zpřístupňování slovníků a encyklopedií ze všech oblastí lidského poznání. Slouží jako mnohostranný referenční zdroj pro uživatele veřejných knihoven, střední a vysoké školy, akademické instituce či média. Skládá se z Oxford Quick Reference a Oxford Reference Library.

Mezi letošními novými referenčními díly zařazenými do Oxford Quick Reference jsou:

Oxford Reference Library je rozšířena o:

S obsahem se seznámíte přes volně dostupné prohlížení. Rádi poskytneme bližší informace o předplatném Oxford Reference Premium a trvalém nákupu specializovaných encyklopedií z Oxford Reference Library.

Více informací