SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Migrace ebooks na platformu Oxford Academic 13. 2. 2021 - Oxford University press

Na rok 2021 je plánována migrace knižních kolekcí vydavatelství Oxford University Press na platformu Oxford Academic. Bude tak možné z jednoho místa vyhledávat v časopisech i v e-knihách. Přesun se týká 36 000 titulů ze současných platforem Oxford Scholarship Online, University Press Scholarship Online, Very Short Introductions, Oxford Medicine Online, Oxford Clinical Psychology a Oxford Handbooks Online.

E-knihy z produkce OUP jsou dostupné nejen formou ročního předplatného (kolekce) ale lze je zakoupit i natrvalo nebo formou evidence-based acquisition. Prohlédněte si kompletní katalog online produktů OUP na rok 2022. Bližší informace Vám podají Filip Vojtášek nebo Miriam Suchoňová.

Více informací

51. vydání SIPRI Yearbook Online 6. 2. 2021 - Oxford University Press

Na konci roku 2020 byla zpřístupněna online verze nejnovějšího vydání SIPRI Yearbook Online, kterou vydávají Oxford University Press a Stockholmský mezinárodní institut pro mírový výzkum (SIPRI, zal. 1966). Ročenka poskytuje data a analýzy v oblasti bezpečnosti a konfliktů, vojenských výdajů, kontroly zbraní a odzbrojení. Nahlédnout je možné do obsahu a krátkého abstraktu ke každé kapitole.

Ročenky v elektronické podobě existují od roku 2010, předplatitelé online verze mají k dispozici pokročilé vyhledávání ve všech online edicích, sdílení obsahu na sociálních sítích a ukládání výsledků vyhledávání a rešeršních dotazů.

SIPRI Yearbook je celosvětově známý nezávislý zdroj pro politiky, diplomaty, novináře a analytiky se zaměřením na problematiku zbraní a kontroly zbrojení, ozbrojených konfliktů a řešení konfliktů, bezpečnostních opatření a odzbrojení, a kteří sledují nejpodstatnější dlouhodobé trendy v mezinárodní bezpečnosti. Autory ročenek jsou mezinárodně uznávaní odborníci.

Více informací

Archiv deníku Le Monde bude k dispozici na platformě ProQuest 4. 2. 2021 - ProQuest

Vědci budou mít brzy díky historickému archivu Le Monde v digitální podobě k dispozici nový a neocenitelný zdroj pro poznávání historie a kultury Francie v letech 1944 až 2000. Le Monde je považován za významný proevropský liberálně orientovaný list a za jednu z nejznámějších a nejvlivnějších publikací na světě. Deník založil na žádost vůdce francouzského odporu za druhé světové války Charlese de Gaulla francouzský novinář Hubert Beuve-Méry, první výtisk vyšel 19. prosince 1944.

Na platformě ProQuest bude od března archiv Le Monde dostupný v celostránkovém formátu v digitální podobě, a to pro akademické a veřejné knihovny. Le Monde je znám svou vyvážeností v pokrytí, hloubkovou analýzou historických událostí a zaměřením na novinářskou kvalitu a vysoké intelektuální standardy. Vždy byl také ceněn pro svou politickou nezávislost.

Najdete zde všechny stránky ve vysokém rozlišení, a díky indexaci na úrovni článků a plnotextovému vyhledávání bude možné se v archivu Le Monde na platformě ProQuest dostat ke zpravodajským článkům, fotografiím, reklamám, nekrologům, karikaturám, a dalším typům obsahu. Vyhledávání v Le Monde bude možné kombinovat s hledáním v dalších e-zdrojích na stejné platformě.

Aktuální články z Le Monde jsou dostupné pro uživatele z institucí s předplatným ProQuest Central.

Více informací

Další porce JoVE videí pro výuku chemie v bakalářských oborech 27. 1. 2021 - MyJoVE Corp.

Dalších 11 kapitol nově přibylo do JoVE Core Chemistry. Tato videokolekce prostřednictvím stručných a snadno pochopitelných animovaných videolekcí vysvětluje klíčové pojmy a koncepty oboru (Key Terms and Concepts), videa jsou vytvořena formou 3D animací. V dalších videích jsou pak demonstrovány klasické a původní výzkumné experimenty prováděné v laboratoři (Scientists in Action).

Jde o 170 nových videí se zaměřením na:

  • Liquids, Solids, and Intermolecular Forces
  • Solutions and Colloids
  • Chemical Kinetics
  • Chemical Equilibrium
  • Acids and Bases
  • Acid-base and Solubility Equilibria
  • Thermodynamics
  • Electrochemistry
  • Radioactivity and Nuclear Chemistry
  • Transition Metals and Coordination Complexes
  • Biochemistry

Videa lze sdílet, vkládat do webových stránek. U všech videí je k dispozici obsah, přepis mluveného komentáře a možnost zapnutí titulků v angličtině.

Videa ocení studenti bakalářských oborů a vyučující. Máte-li zájem o více informací o předplatném, napište nám (ČR nebo SR).

Více informací

Ktoré knihy a vydavateľstvá sa dostali medzi finalistov ocenenia PROSE 2021 27. 1. 2021 - Association of American Publishers

Asociácia amerických vydavateľstiev oznámila 130 finalistov ocenenia Professional and Scholarly Excellence (PROSE) 2021.

Cenu získavajú mimoriadne vedecké diela a referenčné zdroje. Medzi finalistami sú s monografiami, e-zdrojmi a učebnicami univerzitné a vedecké vydavateľstvá Harvard, Princeton, Cambridge, Oxford, Toronto, MIT, Elsevier a mnoho ďalších. Víťazi budú vyhlásení vo februári.

Více informací

Nejdiskutovanější vědecké výzkumy roku 2020 - Altmetric Top 100 je zde! 21. 1. 2021 - Altmetrics

Už po osmé je k dispozici přehled top 100 akademických článků, které byly celosvětově nejčastěji sdíleny a diskutovány v roce 2020.

Pořadí vychází z alternativních metrik (altmetrics), které zaznamenávají sdílení prostřednictvím mainstreamových sdělovacích prostředků, blogů, Wikipedie, YouTube, online citačních manažerů, sociálních sítí (Twitter, Facebook, ad.), registrovaných patentů a vládních dokumentů, a vědeckých diskusních fór.

Žebříčku nejdiskutovanějších článků z Altmetric Top 100 za rok 2020 vévodí (očekávaně) články spojené s Covid-19, ale témata dalších článků jsou jako vždy velmi pestrá, z přírodovědných a inženýrských, uměleckých i humanitních oborů. Publikovány byly v 67 různých časopisech, nejčastěji v časopise Nature (12).

Zde je Top 5 článků:

  1. The proximal origin of SARS-CoV-2 (Nature Medicine, March 2020) – dle výsledků žebříčku bylo o tomto výzkumu publikováno 649 novinových článků a 85 blogů a na Twitteru jej zmínilo přes 72 tisíc uživatelů.
  2. Effectiveness of Adding a Mask Recommendation to Other Public Health Measures to Prevent SARS-CoV-2 Infection in Danish Mask Wearers (Annals of Internal Medicine, Nov 2020)
  3. Dying in a Leadership Vacuum (NEJM, Oct 2020)
  4. Aerosol and Surface Stability of SARS-CoV-2 as Compared with SARS-CoV-1 (NEJM, Apr 2020)
  5. RETRACTED: Hydroxychloroquine or chloroquine with or without a macrolide for treatment of COVID-19: a multinational registry analysis (The Lancet, May 2020)

Seznam všech článků lze prohledávat dle témat, názvu časopisu, afiliace, vydavatele nebo dle přístupového modelu (zdarma, OA, placený), výsledky pak lze řadit dle několika kritérií. Je zde i možnost stažení primárních dat a provádění vlastních analýz.

Více informací

Kolik on-line vzdělávání ještě zvládneme? 14. 1. 2021 - Albertina icome Praha

Aktuální situace nahrává virtuálním vzdělávacím akcím, a i my bychom Vás rádi pozvali na několik zajímavých webinářů, které se odehrají v roce 2021, anebo proběhly na konci roku loňského.

Nejaktivnější z našich partnerů je tradičně Charlesworth, na týden od 18. ledna chystá sérii miniwebinářů pro mladé a začínající vědce, které naučí jak efektivně interpretovat výsledky výzkumu formou statistických dat a analýz. V dalších týdnech bude Charlesworth pokračovat tématy jako psaní grantových žádostí, jak na efektivní spolupráci ve vědeckém světě a vedení výzkumných týmů nebo tipy pro vybudování kariéry v akademické sféře. Vydavatelství Karger pak zve všechny zájemce o problematiku otevřeného přístupu a otevřené vědy na webinář Publish and Read Onboarding Session 2021.

Seznámit se můžete také s nejnovějšími online zdroji z vydavateltví Oxford University Press – Oxford World's Classics (přibližuje čtenářům klasická literární díla) a What Everyone Needs to Know (příručky k aktuálním a diskutovaným tématům, psané předními odborníky).

A určitě stojí za to vrátit se i k již proběhlým online seminářům – tématem bylo např. duševní zdraví vědců a akademiků, jak publikovat výsledky výzkumu formou videočlánku v časopise JoVE nebo nové trendy ve vzdělávání na ekonomických školách. Velkému zájmu se těší nástroj Writefull, který slouží ke korekci odborných textů v angličtině, a který od ledna již několik univerzit aktivně využívá.

V říjnu proběhl neobvyklý diskusní webinář Open Access & Change in Scholarly Communications s ředitelem Národní technické knihovny, vyd. Karger Publishers a Vladimírem Karenem z AiP. A zapomenout nemůžeme ani na miniINFORUM, kde zazněly příspěvky zaměřené např. na e-knihy a antiplagiátorské systémy.

Více informací

OECD slaví 60. výročí 13. 1. 2021 - OECD Publishing

OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) vznikla před 60 lety z Organizace pro evropskou hospodářskou spolupráci (OEEC), jako ekonomický protějšek NATO. V roce 1961 převzala činnost OEEC a od té doby je jejím posláním napomáhat vládám členských zemí k dosažení udržitelného hospodářského růstu, zaměstnanosti a rostoucí životní úrovně při zachování finanční stability a tím přispívat k rozvoji světového hospodářství. OECD se nesoustřeďuje pouze na svých 37 členských zemí (Česká republika od r. 1995 a Slovensko od r. 2000), ale nabízí své analytické expertízy a shromážděné zkušenosti rovněž více než sedmdesáti rozvojovým a nově se rozvíjejícím tržním ekonomikám.

O historii OECD se více dočtete v The OECD at 60 – 60 Years of Consensus Building.

OECD je jedním z nejrozsáhlejších a nejspolehlivějších světových zdrojů statistických, hospodářských a sociologických údajů. Databáze OECD pokrývají rozmanité oblasti od národních účtů, ekonomických ukazatelů, obchodu, zaměstnanosti, přes migraci, vzdělání, energie, zdravotnictví až po životní prostředí.

OECD iLibrary je základní informační služba OECD, která převážně online (ale doplňkově i tištěnými publikacemi) zpřístupňuje socio-ekonomická statistická data členských zemí formou časových řad a porovnání. OECD iLibrary nabízí data formou plnotextových databází, knih, periodik, tabulek a grafů.

Více informací

Dvě databáze z ProQuestu na prestižním seznamu časopisu Choice za rok 2020 12. 1. 2021 - ProQuest

Databáze Social Sciences Premium Collection a Disability in the Modern World, dostupné na platformě ProQuest, jsou součástí prestižního seznamu Outstanding Academic Titles (OAT) časopisu Choice Magazine za rok 2020.

Social Science Premium Collection je komplexní sada plnotextových a abstraktových zdrojů v různých oborech společenských věd (kriminalistika, vzdělávání, knihovnictví a informační věda, lingvistika, politika a sociologie) a zahrnuje víceformátový obsah, jako jsou články v časopisech, knihy a disertační práce. [recenze ]

Disability in the Modern World je unikátní online sbírka materiálů týkajících se komunity postižených a jejich přínosu, z pohledu širokého spektra oborů od mediálních studií až po filozofii. [recenze ]

V minulosti se v top výběru časopisu Choice Magazine již objevila řada dalších zdrojů z ProQuestu, např. ProQuest One Academic, the Digital National Security Archive, Academic Complete, a Queen Victoria's Jou­rnals.

Více informací

IOP Publishing rozšiřuje portfolio OA časopisů o Neuromorphic Computing and Engineering 12. 1. 2021 - IOP Publishing

Vydavatelství IOP Publishing (IOPP) představilo nový mezioborový open access časopis Neuromorphic Computing and Engineering (NCE), věnovaný designu, vývoji a aplikaci neuromorfních systémů a umělých neuronových sítí. Šéfredaktorem se stal prof. Giacomo Indiveri z Institute of Neuroinformatics of the University of Zurich a ETH Zurich.

Více informací