Úvod » Novinky
Novinky
Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.
BioOne nabídne archiv a dva nové entomologické časopisy 25. 8. 2021 - BioOne
Vydavatelství BioOne nově umožňuje institucím zakoupit časopisecký archiv BioOne Complete Archive. Zároveň oznámilo přidání dvou nových entomologických titulů do předplatného kolekce BioOne Complete v roce 2022 – Odonatologica a Notulae odonatologicae.
BioOne Complete Archive zajišťuje trvalý přístup k více než 135 000 článkům ze 178 časopisů, publikovaným do roku 2017. Jedná se o specializovaný obsah od více než 100 nezávislých vydavatelů z oblasti biologických, ekologických a environmentálních věd.
BioOne od ledna 2022 do své kolekce BioOne Complete zařadí časopisy Odonatologica a Notulae odonatologicae, za kterými stojí International Odonatological Foundation. Odonatologie je disciplína entomologie, která se zabývá taxonomií řádu Vážky (Odonata). Odonatologica bude obsahovat všechna vydání od roku 2019 do současnosti, Notulae odonatologicae nabídne všechna vydání od roku 2020 do současnosti a oba časopisy budou k dispozici ve formátu XML.
Pro rok 2022 nabídne BioOne Complete 217 plnotextových časopisů od předních vědeckých společností a nezávislých vydavatelů z celého světa. 74 % titulů je impaktovaných a 32 % publikací vychází mimo USA. Dvě třetiny současných titulů jsou navíc k dispozici v plnotextovém formátu XML výhradně prostřednictvím služby BioOne Complete. Seznamy titulů pro rok 2022 a další knihovnické zdroje jsou k dispozici ke stažení na webu BioOne Complete. Do BioOne Complete mají přístup univerzity a ústavy AV ČR v konzorciu CzechElib.
Bližší informace k nákupu archivu a předplatnému časopisů Vám podají Jakub Petřík nebo Miriam Suchoňová.
Implementace a správa streamovacích služeb v akademických knihovnách 23. 8. 2021 - CHOICE Magazine
Choice, vydavatelská jednotka Association of College & Research
Libraries (ACRL), vydala v pořadí již osmý whitepaper určený akademickým
knihovnám.
Implementing
and Managing Streaming Media Services in Academic Libraries zkoumá
možnosti, které streamovací služby nabízejí, a to na základě souhrnu
existující literatury, analýzy dat z průzkumu a shrnutí výsledků
rozhovorů s odborníky z praxe. Cílem studie bylo důkladně prozkoumat
faktory související se streamovacími službami, jako jsou akviziční modely,
tvorba rozpočtu, scénáře využití obsahu, postoje uživatelů, komunikace a
propagace, a průběžná správa těchto zdrojů.
Autorkou je Gisèle Tanasse. Whitepaper byl zveřejněn pod licencí CC BY-NC 4.0 a je k dispozici ke stažení z webu Choice 360.
Ke stažení jsou také všechny předchozí reporty.
Novinky z OECD 20. 8. 2021 - OECD Publishing
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) připravuje nové studie, které lze přes AiP/AiB získat v elektronické podobě:
- Strengthening Economic Resilience Following the COVID-19 Crisis: A Firm and Industry Perspective
- OECD Employment Outlook 2021: Navigating the COVID-19 Crisis and Recovery
- Government at a Glance 2021
- The Future of Corporate Governance in Capital Markets Following the COVID-19 Crisis
- Artificial Intelligence, Machine Learning and Big Data in Finance (report, zdarma)
Zajistíme vám přístup k e-knihám, které již máte v tištěné podobě 20. 8. 2021 - ProQuest
Šetřte místo na regálech a nabídněte vašim uživatelům snadný přístup k nejžádanějším titulům online! ProQuest nabízí u knižních titulů vybraných vydavatelství, které již vaše knihovna vlastní v tištěné podobě, slevu na online verzi. 50% slevu můžete získat v průběhu celého roku až do 31. 12. 2021.
Aktuálně se nabídka týká produkce 60 vydavatelů např.
- American Mathematical Society
- Bloomsbury Publishing
- Human Kinetics
- IGI Global
- John Benjamins
- Peter Lang Publishing
- World Scientific & Imperial College Press
- a další
E-knihy budete mít dostupné na platformě ProQuest Ebook Central. Stačí zaslat seznam tištěných knih z vašeho katalogu, připravíme pro vás ceník jejich e-verzí. Pro bližší informace kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.
ProQuest One Business vylepšuje rozhraní i obsah, a boduje v recenzi 17. 8. 2021 - ProQuest
Po úspěchu Company Overviews, které studentům pomáhají najít a rychle prohledat obsah (články, e-knihy, videa, reporty, zpravodajství, ad.) týkající se téměř 4 000 světových společností, jsou nyní v databázi ProQuest One Busines nově k dispozici Industry Overviews pro 119 průmyslových segmentů NAICS – ukázka.
Od ledna přibylo do ProQuest One Business téměř 400 nových elektronických knih, např. z vydavatelství Emerald, Sage nebo Business Expert Press, a 500 nových plnotextových publikací, včetně 70 odborných časopisů, obchodních případů z MIT, Darden a IE Business Schools, videí z Economist Intelligence Unit nebo ekonomického zpravodajství z The Conversation a Dow Jones’ Private Equity News. V letošním roce se ještě uživatelé dočkají vizuálního prohlížení Industry Overviews a jednoduššího přístupu k informacím o fúzích a akvizicích a k analytickým zprávám JP Morgan.
Charleston Advisor v aktuální recenzi ohodnotil ProQuest One Business známkou 4.75 (z 5.0).
Časopisy pro neurochirurgii zpět u Ovidu 16. 8. 2021 - Wolters Kluwer - Ovid
Vydavatel Wolters Kluwer obnovil spolupráci s Congress of Neurological Surgeons (CNS), přední organizací zaměřenou na rozvoj neurochirurgie prostřednictvím vzdělávání a inovací. Od ledna 2022 bude Wolters Kluwer vydávat tři odborné lékařské časopisy z portfolia CNS, včetně vlajkové publikace Neurosurgery, jednoho z nejcitovanějších neurochirurgických časopisů na světě:
- Neurosurgery – publikuje špičkový výzkum v oblasti klinické a experimentální neurochirurgie zahrnující nejnovější vývoj v oblasti vědy, technologií a medicíny a je považován za nejkomplexnější zdroj informací v oblasti neurochirurgie.
- Operative Neurosurgery – poskytuje praktické pokyny včetně operačních postupů, anatomie, instrumentária, přístrojů a technologií.
- Neurosurgery Open – OA časopis, vychází pouze online a poskytuje prostor pro publikování vědeckých článků zabývajících se klinickou neurochirurgií a experimentální neurochirurgií, jako jsou případové studie, kazuistiky a další informace zajímavé pro neurochirurgy.
Rozhraní Ovid umožňuje uživatelům nastavit automatické zasílání upozornění na nová čísla a články, export záznamů do citačních manažerů, uložení/tisk/odeslání výsledků vyhledávání, a sledování statistik ve formátu COUNTER. Časopisy CNS je samozřejmě možné prohledávat společně s dalšími časopisy a databázemi, které máte přes Ovid dostupné.
Pro další informace k předplatnému kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.
Co přibylo do kolekce Oxford Handbooks Online? 13. 8. 2021 - Oxford University Press
Do Oxford Handbooks přibylo v průběhu července 7 nových titulů a 214 kapitol v různých předmětových kategoriích:
- Byzantine Literature (330–1453), Eds. Stratis Papaioannou
- Heracles, Eds. Daniel Ogden
- Psychotherapy Ethics, Eds. Manuel Trachsel, Jens Gaab, Nikola Biller-Andorno, Şerife Tekin, John Z. Sadler
- Peaceful Change in International Relations, Eds. T.V. Paul, Deborah Welch Larson, Harold A. Trinkunas, Anders Wivel, Ralf Emmers
- the Quality of Government, Eds. Andreas Bågenholm, Monika Bauhr, Marcia Grimes, Bo Rothstein
- Calvin and Calvinism, Eds. Bruce Gordon, Carl R. Trueman
- Humanism, Eds. Anthony B. Pinn
S obsahem Oxford Handbooks se můžete seznámit prostřednictvím volně dostupného vyhledávání, abstraktů a vybraných vědeckých esejí a OA publikace. Každá příručka seznamuje s tématem, zkoumá hlavní problémy a významné diskuze, kriticky nahlíží na bádání v daném vědním oboru s výhledem na možný další vývoj.
E-knihy z kolekcí Oxford Handbooks lze zakoupit i jednotlivě, s přístupem natrvalo, v neomezené licenci a bez ročního poplatku za platformu. Další možností, jak Oxford Handbooks získat do svého fondu, je předplatné jednotlivých kolekcí nebo akvizice založená na zájmu uživatelů (EBA).
Pro bližší informace o možnostech pořízení kontaktujte Filipa Vojtáška (ČR) nebo Miriam Suchoňovú (SR).
Novinka: Writefull Paraphraser 12. 8. 2021 - Digital Science | Writefull
Služba Writefull i nadále rozšiřuje svůj arzenál nástrojů. Po Title Generator byl představen nástroj založený na umělé inteligenci, který dokáže parafrázovat jakoukoliv větu – Writefull Paraphraser. Už se nemusíte trápit s vymýšlením správných slov. Zadejte větu a tento nástroj Vám nabídne sadu parafrází, a to dokonce ve třech úrovních (Low – Medium – High).
Jak to funguje
Nástroj Writefull Paraphraser využívá vlastní model hlubokého učení (AI), který zpracovává význam slov ve větě a nabídne několik nových vět, které mají stejný nebo velmi podobný význam. Na rozdíl od jiných nástrojů používá Writefull Paraphraser model, který je schopen vytvořit tři úrovně parafrázování – nízká úroveň provádí malé změny, například nahrazení jednotlivých slov, zatímco vysoká úroveň přepisuje celé fráze. Vyzkoušejte si Writefull Paraphraser!
K čemu slouží
Všichni se někdy zasekneme při psaní těžkopádných frází nebo nadužívaných konstrukcí. Nástroj Writefull Paraphraser vám pomůže najít nové způsoby vyjádření myšlenek. Nejenže vám to pomůže zrychlit psaní a přidat do vět variabilitu – také vám to umožní zlepšit vaši dovednost psaní!
A k čemu neslouží
Tento nástroj není určen k tomu, aby napomáhal plagiátorství! Vývojáři Writefull Paraphraser důrazně nedoporučují používat nástroj k parafrázování vět jiných autorů.
Nástroj Writefull Paraphraser také není určen k jazykové kontrole, naopak zkomolené věty pro něj budou představovat překážku. Pro korekturu textu v angličtině doporučujeme některý z (placených) nástrojů, např. Writefull for Word nebo Writefull for Overleaf.
Máte-li další nápady, jak by bylo možné využít umělou inteligenci pro psaní odborných textů, napište na support@writefull.com!
Jak uživatelé vyhledávají a přistupují k odborným online zdrojům - srovnání z let 2005 až 2021 10. 8. 2021 - UKSG
How Readers Discover Content in Scholarly Publications (2021) je nejnovější report identifikující trendy v chování uživatelů při vyhledávání odborných informací (online články, knihy, videa). Uskutečnil se s podporou předních vydavatelů a zanalyzoval odpovědi od více než 15 000 lidí, kteří pracují a studují v různých sektorech, oborech a regionech.
Nově získaná data jsou porovnávána i s průzkumy uskutečněnými v letech 2018, 2015, 2012, 2008 a 2005.
Některé poznatky vyplývající z výsledků průzkumu:
- z hlediska celkového trendu jsou abstraktové databáze (A&I) stále nejdůležitějším vyhledávacím nástrojem pro lidi v zemích s vysokými příjmy, kteří pracují v oblasti věd o živé přírodě (pravděpodobně díky PubMedu). To platí trvale od roku 2005. Především lékaři jsou stále velmi vázáni na abstraktové databáze a cení si A&I podstatně více než Google Scholar, zatímco akademici hodnotí Google Scholar za stejně důležitý, ne-li důležitější než A&I (strana 9, 17)
- Google Scholar je zdaleka nejdůležitějším vyhledávacím nástrojem pro lidi pracující a studující v široké oblasti humanitních a společenských věd. Knihovna je pro tuto skupinu lidí stále mnohem důležitější než pro vědce z oborů STEM (Scientific, Technical, Engineering), ale postupem času se její význam snižuje (strana 14,15)
- význam sociálních a profesních sítí výrazně vzrostl, pomalejší růst zaznamenala oproti jiným částem světa pouze Severní Amerika. Portály vydavatelů a odborných společností jsou jako zdroj informací pro vyhledávání důležitější než v roce 2018, což je možná důsledek marketingových aktivit vydavatelů (strana 9)
- fyzici si cení repozitářů preprintů jako zdroje pro vyhledávání podstatně více než abstraktových databází. Lidé z oboru chemie a inženýrství/technologie si více cení webových stránek vydavatelů jako zdroje informací pro vyhledávání než lidé z jiných oborů (strana 15)
- Google Scholar je i nadále dominantním vyhledávačem používaným pro vyhledávání časopisů v USA a ve většině evropských zemí. Je také nejoblíbenějším vyhledávačem pro vyhledávání časopisů v Číně, ačkoli popularita Baidu stále roste (strana 24)
- uživatelé aktivně vyhledávají články s otevřeným přístupem a není překvapivé, že na to má vliv bohatství jejich země. Lidé v chudších zemích aktivně vyhledávají OA obsah více než lidé v bohatších zemích. Lidé v korporátním sektoru vyhledávají OA obsah častěji než jejich protějšky v akademickém a medicínském sektoru
- zhruba ve 45 % případů lidé zahájí vyhledávání zadáním rešeršního dotazu. Přibližně 55 % lidí však nalezlo článek, který potřebovali, jinými způsoby, např. pomocí odkazů na sociálních sítích, v e-mailu, alertech nebo při procházení dalších zdrojů (strana 25)
- pouze přibližně třetina lidí pracujících a studujících v oblasti STEM se dostane k akademickým videím prostřednictvím vyhledávání. Každé páté video je zhlédnuto jako součást článku v časopise (strana 28)
- související články (related articles) zůstávají nejoblíbenější funkcí webových stránek vydavatelů, naopak snížení popularity zaznamenalo zasílání obsahu nového čísla na e-mail (strana 35)
Report byl publikován pod licencí CC BY NC, podpůrná data byla volně zpřístupněna a jsou k dispozici prostřednictvím služby Figshare.
Seznamte se - BMJ Medicine, nový multidisciplinární časopis 9. 8. 2021 - BMJ Publishing Group
Vydavatelství BMJ pokračuje v podpoře otevřeného přístupu v oblasti lékařského výzkumu prostřednictvím nového multioborového časopisu BMJ Medicine.
Časopis, který je úzce spjat s vlajkovým časopisem The BMJ, bude plně spuštěn v říjnu 2021, poskytne důležitý prostor pro multidisciplinární diskuse a debaty. Bude zajímat čtenáře po celém světě a bude přejímat stejné hodnoty, vysoké redakční standardy a skvělý servis pro autory, kterými je The BMJ proslulý.
BMJ Medicine bude rovněž publikovat články o aktuálních otázkách statistických a výzkumných metod a reportingu a také podrobné odborné přehledy, které se zaměří na mechanismy onemocnění a nejnovější diagnostické a terapeutické pokroky. Šéfredaktorkou je Dr. Sophie Cook.
Více o časopise se dozvíte v editorialu zveřejněném v časopise The BMJ: Introducing BMJ Medicine.
Albertina icome Praha s.r.o., Štěpánská 16, 110 00 Praha 1
tel.: 222 231 212
e-mail: aip@aip.cz