SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Embase umožňuje vyhledávání v preprintech z biomedicínských serverů 30. 4. 2022 - Wolters Kluwer - Ovid

Databáze Embase na platformě Ovid nově umožňuje vyhledávat v preprintech z MedRXiv a BioRXiv (preprintové servery pro lékařské a biologické informace). Vyhledávání lze zacílit přes Limits / Additional Limits / Publication Type – Preprint (non-published, non-peer reviewed).

Díky dostupnosti preprintů mají uživatelé okamžitý přístup k biomedicínským informacím, včetně randomizovaných kontrolovaných studií (užitečných pro systematické přehledy), mohou identifikovat Key Opinion Leaders prostřednictvím šedé literatury a competitive intelligence. Na základě čísel z loňského roku se dá očekávat, že měsíčně přibyde 1 000 až 15 000 nových záznamů z těchto serverů.

Více informací

Nakupujte odbornou literaturu pro knihovníky z vydavatelství FACET Publishing 27. 4. 2022 - ProQuest LLC

Obvykle informujeme o nových kolekcích e-knih dostupných pro vaše uživatele, tentokrát přinášíme tipy na odbornou literaturu pro knihovníky a informační pracovníky z produkce vydavatelství FACET Publishing.

Vydavatelství Facet Publishing se specializuje na odbornou literaturu pro knihovníky a informační specialisty. Jeho nabídku naleznete jak na platformě ProQuest Ebook Central, tak na platformě Cambridge Core.

Zde přinášíme výběr zajímavých publikací, jejichž e-verze pořídíte na platformě ProQuest Ebook Central:

V případě zájmu o tituly FACET Publishing kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

700. svazek v edici Very Short Introductions 24. 4. 2022 - Oxford University Press

Oxford University Press v březnu uveřejnil 700. svazek v edici Very Short Introductions (VSI), která vychází od roku 1995. V Mary Shelley: A Very Short Introduction Charlotte Gordon zkoumá společenský a literární kontext života a díla anglické spisovatelky tvořící v období romantismu Mary Shelleyové, včetně nejslavnějšího románu Frankenstein. Poslechněte si podcast.

Mazi další novinky patří např.:

Very Short Introductions nabízejí seriózní a čtivé úvody do širokého spektra témat a kombinují fakta, analýzy, nové myšlenky a entuziasmus autorů – expertů v daném oboru. Rozsah jednotlivých titulů je průměrně 120 – 180 stran, včetně doporučení na další literaturu.

Kompletní přehled všech titulů. Přístup formou předplatného celé kolekce nebo tematických kolekcí/modulů, dále možnost jednorázového nákupu tematických kolekcí (jen některých). Pro bližší informace kontaktujte Filipa Vojtáška nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

BioDigital Human - virtuální mapa lidského těla 23. 4. 2022 - Wolters Kluwer - Ovid

Plaforma Ovid nyní nabízí přístup k 3D anatomii BioDigital Human pro výuku a studium anatomie dle současných vzdělávacích potřeb. Tato online služba je přístupná odkudkoli a na jakémkoli zařízení (PC, tablet, mobil). Umožňuje detailnější porozumění fungování lidského těla a seznámení se s diagnózou, průběhem a léčbou nemocí v interaktivním 3D formátu.

Platforma BioDigital Human, nazývaná "Google Maps for the Human Body”, obsahuje komplexní, lékařsky přesnou anatomii s více než 8 000 individuálně volitelnými anatomickými strukturami, 700 modelů spojených se zdravotními stavy a léčebnými postupy v interaktivním 3D formátu, nástroj pro tvorbu testovacích otázek, jakož i sadu nástrojů pro mapování a vizualizaci dat.

BioDigital Human se hodí pro výuku všeobecného lékařství, ošetřovatelství, fyzioterapie, pracovní ergoterapie nebo sportovní medicíny. Zlepšuje zapojení studentů a výsledky výuky, zvyšuje porozumění složitým anatomickým strukturám a fungování těla. Modely lze snadno přizpůsobit tak, aby splňovaly cíle výuky, a začlenit je přímo do sylabů, což zefektivňuje prezenční i distanční výuku.

Kromě BioDigital Human jsou z nabídky společnosti Ovid pro výuku anatomie vhodné také Acland Anatomy a Grant's Dissection Videos.

Má-li Vaše instituce zájem o více informací nebo o testovací přístup, kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú. Chcete vidět BioDigital Human naživo? Přihlašte se na webinář (12.5. 2022).

Více informací

Charles Darwin University zařadí závěrečné práce do ProQuest Dissertations & Theses Global 22. 4. 2022 - ProQuest

Charles Darwin University z Austrálie je další z řady univerzit, které se zapojily do publikačního programu ProQuest a uveřejňují závěrečné diplomové a dizertační práce svých studentů v databázi ProQuest Dissertations & Theses Global™ (PQDT). Už brzy tak uživatelé PQDT po celém světě budou mít dostupné tisíce závěrečných prací z této australské univerzity. Záznamy budou indexovány také v Google Scholar.

PQDT aktuálně poskytuje přístup k 2,9 milionům plných textů a 5 milionům abstraktů. Do databáze přispívá přes 4 200 světových univerzit, a to v různých jazycích. Obsah databáze lze křížově prohledávat s dalšími zdroji na platformě ProQuest, a PQDT je také součástí ProQuest One Academic.

Univerzity z ČR a SR srdečně zveme, aby se informovaly o možnosti začlenění kvalifikačních prací do programu Digital Archiving and Access. Participujícím školám je poskytován zdarma i přístup k jejich vlastním disertacím převedeným do elektronické podoby a sledování využití přes ETD Dashboard.

Více informací

ACM slaví 75 let a otevírá svůj archiv 21. 4. 2022 - ACM - Association for Computing Machinery

ACM (Association for Computing Machinery) slaví 75. výročí založení organizace. Digitální knihovna ACM představuje nejkomplexnější databázi plných textů článků a bibliografických záznamů zaměřenou na oblast výpočetních a informačních technologií. Nyní ACM volně zpřístupnila ke čtení a stažení články publikované během prvních 50 let svého publikačního programu, tzn. články od roku 1951 do konce roku 2000.

Kromě více než 117 500 článků jsou dostupné také související a doplňkové materiály včetně datových souborů, softwaru, slajdů, zvukových nahrávek a videí.

Více informací

Soutěžte s JoVE o ceny pro knihovníky, pedagogy i vědce 14. 4. 2022 - MyJoVE Corp.

Také v letošním roce společnost JoVE vypsala soutěž o inovační cenu pro knihovníky JoVE Librarian Innovation Award, která je určena knihovníkům z akademických a vládních institucí a z nemocnic. Vítězové získají USD 2 000 na svůj další profesní rozvoj (účast na odborné konferenci nebo absolvování kurzu pro rozvoj odborných kompetencí).

Žadatelé zašlou krátký esej (max. 1000 slov), kde popíší kreativní využití videí k podpoře výzkumu a/nebo výuky v přírodovědných oborech, příklady vlastních kampaní a použitých podpůrných materiálů, a to včetně důkazů prokazujících pozitivní výsledky.

Detailní podmínky a přihláška jsou k dispozici na www stránkách JoVE, uzávěrka je 18. 7. 2022.

Dále jsou vyhlášeny také ceny pro pedagogy – JoVE Innovation in Instruction Award a vědce – JoVE Researcher Innovation Award. Seznámit se můžete s vítězi z roku 2021.

Více informací

Nová vylepšení pro uživatele databází ProQuest 11. 4. 2022 - ProQuest

Společnost ProQuest pokračuje ve vylepšování a optimalizaci platformy ProQuest na základě zpětné vazby od zákazníků a uživatelů. Od 31. března 2022 jsou k dispozici vylepšení, která nabízejí nové možnosti vyhledávání dle typu zdroje a dále funkce, které uživatelům usnadňují interakci s obsahem. Mezi tato vylepšení patří:

  • na hlavní stránce www.proquest.com se nad vyhledávacím okénkem pod odkazem Další (All source types) objevily další volby pro vyhledávání dle typu zdroje obsahu (např. encyklopedie, historická periodika, zpravodajství, ad.). Nabídka vychází z databází, které vaše instituce předplácí. Tato novinka nyní umožňuje vícenásobný výběr – uživatel může vybrat více než jeden typ zdroje.
  • vizuálně zvýrazněna byla informace o počtu databází, které uživatel aktuálně prohledává. Má možnost křížově prohledávat více databází nebo cíleně vyhledávat pouze v konkrétním zdroji.
  • nová funkce „Quick Look“ (Rychlý náhled) umožňuje uživateli zobrazit si u každého výsledku náhled, aniž by opustil stránku s výsledky vyhledávání. Po kliknutí na „Quick Look“ se na stránce s výsledky otevře panel, kde uživatel vidí celý abstrakt a předmětová hesla a také ikonky funkcí jako je citování, uložení, odeslání e-mailem nebo tisk.
  • intuitivní odkazy na další doporučované zdroje (Suggested Sources) k vyhledanému dokumentu. Odkazy uvidíte v panelu vpravo, jakmile si otevřete kterýkoliv z výsledků vyhledávání. Po kliknutí na „View all“ se uživatel dostane na přehled souvisejících zdrojů.

Podrobnější informace včetně ukázek jsou k dispozici v support center. Prakticky si je můžete ihned vyzkoušet na www.proquest.com.

Více informací

Slevy na e-knihy a archivy časopisů pro stavební inženýrství 7. 4. 2022 - ICE Publishing

Vydavatelství ICE Publishing nabízí aktuálně nákup nejoblíbenějších online knižních titulů ze své produkce s množstevní slevou až 20 %. Jedná se o průmyslové standardy, manuály, ověřené postupy (best practice), technické specifikace, projektovou dokumentaci, zprávy o nejnovějším výzkumu, příručky, učebnice, sborníky z konferencí a případové studie, které lze pořídit formou jednorázového nákupu bez dalších poplatků.

Seznam Top 50 ICE eBooks je k dispozici zde. A výhody ICE e-books na našich stránkách. Nabídka platí do 30.4. 2022.

Ušetřit je možné také na nákupu archivů časopisů ICE Publishing, které byly vydávány v období 1836 – 2002. Sleva 20 % je platná pro zákazníky, kteří aktuálně předplácejí některý z ICE časopisů. Zvýhodněné ceny archivů lze využít až do 16.12. 2022, v nabídce je např. Journal of the Institution of Civil Engineers, Geotechnique Archive, Proceedings of the Institution of Civil Engineers – Civil Engineering a další archivy, viz kompletní seznam.

Má-li Vaše instituce zájem o nákup e-knih nebo archivů, kontaktujte Janu Machonskou nebo Miriam Suchoňovú.

Více informací

SciFlow: méně frustrace a úspora času při psaní a formátování textů 5. 4. 2022 - SciFlow GmbH, Albertina icome Praha

Naformátovat článek dle specifikace vědeckého časopisu vyžaduje čas. Hodně času. Podle nejnovějšího výzkumu 14 hodin na jeden článek. A pokud autor pošle článek do jiného časopisu, musí začít zase odznova.

Každý vědec to zažil. Odeslat soubor ve Wordu kolegovi, jen aby ztratil čas hledáním správné verze ve starých e-mailech, když si uvědomí, že něco nesedí.

Celý text, i když je uveřejněný v časopise, je těžké opětovně použít, šířit anebo uveřejnit online. Autor často ani nemá k dispozici konečnou verzi textu.

S cílem zkrátit čas komunikace a zbavit se frustrace z opětovného formátování vícerých verzí rukopisů vznikla digitální autorská platforma SciFlow. Zjednodušuje pracovní postupy psaní a publikování pro vědce a jejich instituce.

Stejnojmennou společnost založili v Německu v roce 2016 Dr. Carsten Borchert a Frederik Eichler. Nápad vzešel z Eichlerových studentských zkušeností. Podobnou frustraci při psaní a publikování výzkumu dříve jako doktorand zažil také Borchert. Frustrace z formátování dokumentů ve Wordu je přivedla na myšlenku snadno použitelného nástroje na úpravu textu, který by byl výkonný jako LaTeX, a používal se jednodušeji než MS Word. Jako první začal kolaborativní nástroj SciFlow používat Max-Planck Institut. Využívá ho také Helmholtzova společnost a veřejné vysoké školy.

Více se dozvíte během online setkání pro slovenské a české instituce 27. 4. 2022, kde vám SciFlow ukáží naživo zakladatelé společnosti.

Více informací