SlovenskyEnglish

Úvod » Novinky

Novinky

Průběžně aktualizovaný přehled toho nejzajímavějšího, co se v oblasti elektronických informačních zdrojů a nástrojů na jejich správu, sdílení a využívání událo v poslední době.

Ušetřete 50% na e-knihách od Taylor & Francis 6. 8. 2015 - Taylor & Francis Group, an Informa business

Pořiďte si v online verzi tituly Taylor & Francis, které už vlastníte v tištěné podobě, a nabídněte vašim uživatelům snadný přístup k nejžádanějším titulům tohoto vydavatelství. Po omezenou dobu můžete získat 50% slevu na tituly vydané v roce 2013 a dříve, které již máte ve fondu Vaší knihovny.

Pro více informací se obracejte na Filipa Vojtáška.

Více informací

Linkovací nástroj 360 Link propojen se službou Ulrichsweb 5. 8. 2015 - ProQuest

Aktuální verze 360 Link (OpenURL link resolver společnosti ProQuest) nabízí řadu nových užitečných funkcí a vychytávek, za povšimnutí stojí především integrace se službami Ulrichsweb (podrobné informace o seriálových publikacích z celého světa) a Syndetic Solutions (obálky milionů knih a tisíců časopisů, plus další informace).

V praxi to znamená, že data z Ulrichsweb a Syndetic Solutions se zobrazují v postranním panelu Sidebar Helper Frame a u výsledků vyhledávání. Uživatelé tak ihned mají k dispozici další informace o časopisech (např. zda jsou recenzované, jak často vychází, přímý odkaz do Ulrichsweb) a náhled na obálky knih a časopisů. Podmínkou je být zároveň předplatitelem těchto dvou služeb. Pro aktivaci propojení je třeba zaškrtnout příslušné políčko v admin modulu 360 Link.

Další funkce:

  • nový formulář Citation Linker pro snadnější přístup k plnému textu v případě, že znáte citaci nebo potřebujete opravit metadata
  • konfigurace a přizpůsobení formuláře Citation Linker – knihovna rozhoduje, co bude formulář obsahovat
  • snadnější nastavení Custom Links – usnadňuje knihovně přizpůsobit rozhraní a konfigurovat své vlastní odkazy na externí zdroje
  • integrace služby CrossRef LookUp pro pohodlné vyhledávání DOI odkazů
  • aktualizované 360 Link API – přístup k Index-Enhanced Direct Linking (IEDL), veřejným poznámkám, ad.
  • pro knihovny možnost dopisovat vlastní poznámky k veřejným databázím a k titulům – zobrazí se v postranní liště Sidebar Helper Frame a ve výsledcích vyhledávání

Všechny novinky si lze prohlédnout v souhrnné prezentaci, nebo se přihlásit na chystaný webinář. Registrovaní uživatelé najdou podrobné info v Support Center.

Další zajímavostí je nový plug-in Google Scholar (pro prohlížeče Firefox, Chrome a Safari), který naviguje uživatele z jakékoliv www stránky ke zdrojům knihovny, a to za předpokladu, že knihovna nakonfiguruje interakci Google Scholar s linkovacím nástrojem 360 Link. K dispozici je stručný manuál.

Více informací

SAGE představil videokolekce pro sociální vědy 4. 8. 2015 - SAGE Publications

Vydavateství SAGE nedávno představilo novinku ve své nabídce zdrojů pro akademický sektor – sérii videokolekcí pod názvem SAGE Video. Lze je využít jak při výuce, tak při studiu a pro výzkum. Aktuálně jsou dostupné tři kolekce – pedagogika, média a komunikace, poradenství a psychoterapie, další kolekce přibydou v příštím roce.

K dispozici je 1 600 videí (400 hodin materiálu), obsahově se jedná nejčastěji o případové studie, tutoriály, interview, dokumentární filmy, prezentace z konferencí, praktické demonstrace teorií a technik, ad.

Pět základních pilířů SAGE Video:

  • na obsah dohlíží mezinárodní ediční rada, SAGE spolupracuje také s knihovníky
  • pedagogické zaměření – v každé kolekci se nabízí různé typy obsahu pro různé úrovně uživatelů
  • stabilita – z velké části se jedná o exkluzivní obsah, nákupem knihovny získají trvalý přístup ke kolekci
  • reflektuje studijní kurikula ke každé disciplíně, i s ohledem na rozdíly osnov v různých částech světa
  • globální záběr

Platforma SAGE Video nabízí intuitivní webové rozhraní a řadu užitečných funkcí pro akademiky – vyhledávat lze i v přepisech textu, k dispozici je html kód pro vložení videa do výukových systémů nebo možnost vytvářet své vlastní krátké klipy.

Více informací

PQDT Global roste a sílí! Dalších 5 přispěvatelů na seznamu 30. 7. 2015 - ProQuest

Úspěšná jízda ProQuest Dissertations & Theses Global pokračuje – v červnu 2015 se zapojilo dalších pět vysokých škol, které v následujících týdnech začnou do PQDT přidávat své dizertace.

Portfolio PQDT rozšířily tyto univerzity:

  • Lomonosovova univerzita – mezinárodně uznávaná veřejná vysoká škola specializující se na fyziku, matematiku, přírodní vědy a další obory.
  • Universidad Central de Nicaragua – poskytne vědecké práce z oblasti obchodu, vzdělávání a vědy o životním prostředí.
  • Gujarat University – regionální univerzita v Indii se zaměřením na filozofii a medicínu.
  • Florida Southern College – nejstarší soukromá vysoká škola na Floridě nabídne vědecké práce z oboru managementu školství a ošetřovatelství.
  • Clarion University of Pennsylvania – veřejná univerzita zaměřená na vzdělávání, knihovnictví a ošetřovatelství.

Zvyšující se počet přispěvatelů odráží rostoucí mezinárodní záběr PQDT Global a jeho význam pro mezioborové vzdělávání.

Více informací

Rozhraní ProQuest v novém kabátku 29. 7. 2015 - ProQuest

Letošní léto a podzim budou ve znamení řady novinek pro uživatele ProQuest a ebrary. Na základě testování a odezvy od zákazníků aktuálně představil ProQuest novou podobu svého vyhledávacího rozhraní.

Nový svěží design usnadňuje přístup k obsahu a nejpoužívanějším funkcím, a je lépe uzpůsoben pro uživatele, kteří přistupují z mobilních zařízení (viz náhledy v ProQuest LibGuides).

Co je nového:

  • grafika a navigace na stránkách (nové menu, barvy, ikony a fonty)
  • intuitivní navigace ve výsledcích vyhledávání – zpřesňující filtry/fasety jsou umístěny vlevo
  • prohlížení detailu záznamu – dostupný formát (html či PDF) se zobrazuje na záložkách přímo u záznamu, snadnější stahování PDF, odkazy na související dokumenty
  • responzivní design – zobrazení stránek je optimalizováno pro všechny druhy nejrůznějších zařízení (mobily, notebooky, netbooky, tablety atd.), důraz na snadné použití

Více informací viz support center. K dispozici jsou také videonávody na YouTube. S dotazy a žádostmi o školení se obracejte na Kláru Loukotovou.

Více informací

Videonávody laboratórnych postupov a pokusov pre biológov a psychológov v JoVE 29. 7. 2015 - MyJoVE Corp.

Do video kolekcie JoVE: Science Education pribudli moduly na výučbu základov laboratórnych postupov a princípov pokusov v biologických a behaviorálnych vedách pomocou ľahko pochopiteľných videoukážok.

Více informací

Databáze klinických postupů a videí pro zdravotní sestry a ošetřovatele 20. 7. 2015 - Wolters Kluwer - Ovid

Lippincott Procedures bývá někdy přezdívána jako „UpToDate pro sestry“, účelem této služby je poskytovat z jednoho místa okamžitý online přístup k více než 1600 postupům a dovednostem založeným na nejlepších aktuálních důkazech (evidence-based) a ověřeným praxí (best practice), pro různé ošetřovatelské specializace, a to přímo v místě péče o pacienta (u lůžka, v ambulanci). Lippincott Procedures nabízí kompletní, utříděný soupis kvalitních postupů pro ošetřovatelství, respirační terapii a fyzioterapii, v uživatelsky příjemné a snadno použitelné formě.

Obsah je průběžně aktualizován, a každý postup je rozpracován detailně krok za krokem, viz ukázky (kliknout na View Sample Procedures). Nemocnice mají možnost jednotlivé postupy upravovat a doplňovat dle svých interních směrnic, a přidávat svoje vlastní postupy. K dispozici je i aplikace pro iPad.

Lippincott Procedures přispívají k lepší kvalitě péče o pacienty, snížení chybovosti personálu a pomáhají propagovat konzistentní standardizovanou péči v celé nemocnici. Zlepšení výsledků nemocnic s přístupem do Lippincott Procedures potvrdila studie ze začátku letošního roku.

Více informací

Compendex bude indexovat záznamy z ProQuest Dissertations and Theses 16. 7. 2015 - ProQuest

Compendex, přední bibliografická databáze pro inženýrské obory, nově bude indexovat také záznamy z nejrozsáhlejší databáze disertačních prací ProQuest Dissertations & Theses (PQDT). Další databáze, do jejichž indexů nyní přibyly záznamy z PQDT, jsou: Feminae: Medieval Women and Gender Index, Inspec a Philosopher’s In­dex. Kompletní seznam všech databází zde.

Dizertace jsou pro další výzkum velmi cenným zdrojem informací (viz článek Lindy Bennett) a zařazení záznamů o disertacích do klíčových bibliografických databází napomáhá šíření nejnovějších informací mezi odborníky a zvyšuje povědomí o publikovaných dizertacích. Nejčtenější dizertace najdete v přehledu, který ProQuest publikuje každý měsíc, a zveřejňuje informace až po úroveň abstraktu.

K PQDT má přístup cca 3 000 institucí z celého světa (mimo jiné 70% top univerzit), každoročně se v databázi objeví přes 100 000 nových dizertací a ročně proběhne 200 milionů rešeršních dotazů. I další univerzity mají možnost začlenění svých disertací do programu Digital Archiving and Access. Autoři dizertací mohou své dílo zveřejnit i v režimu open access prostřednictvím PQDT Open.

Více informací

OECD predikuje vývoj zemědělství na roky 2015-2024 16. 7. 2015 - OECD Publishing

Ve spolupráci s Organizací pro výživu a zemědělství OSN (FAO) připravuje Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) nové vydání výhledu pro oblast zemědělství OECD-FAO Agricultural Outlook 2015–2024. Tato zpráva uvádí světové tržní trendy pro sektory biopaliv, obilnin, olejnatých semen, cukru, masa, mléčných výrobků a rybolovu. Speciální pozornost je v letošním výhledu věnována Brazíli, která je druhým největším globálním dodavatelem potravinářských a zemědělských produktů.

Dalšími právě vydanými tituly jsou:

Více informací

Digitální archiv Gale mapuje historii letectví 15. 7. 2015 - Gale, a part of Cengage Learning

Nový zdroj v kolekci Smithsonian Collections Online Series otevírá studentům, vyučujícím i vědcům jedinečný pohled na často skryté aspekty touhy lidstva létat. Evolution of Flight, 1784–1991 přináší obrázky, deníky, korespondenci, alba, vládní dokumenty a další primární informační zdroje, z nichž mnohé jsou zcela unikátní, a ukazují technologické a společenské dopady létání.

Celkem je zde k dispozici přes 1 milion stran v různých jazycích, zdrojem jsou archivy National Air and Space Museum Archives, Smithsonian Institution Archives a National Air and Space Museum Library. Načrtává životy a přínos průkopníků letectví, vědců, promotérů, obchodníků, barnstormerů (kaskadéři a umělci), závodníků, designérů, výrobců a leteckých es (od první světové války až po Irák). Témata zahrnují: první teorie a experimenty s létáním, vynálezy, letecké závody, stíhací piloti, Afroameričané a letectví, ženy a letectví, vývoj leteckých zbraní, navigační technologie, německá proudová letadla, studená válka a současná americká letecká flotila.

O vzniku kolekce se dozvíte ve videu, kde vystupují přímo kurátoři a archiváři.

Více informací