Zajímá vás, jak vědci vyhledávají, čtou a používají vědeckou literaturu?
14. 5. 2019 - Information Today
Mezinárodní průzkum v roce 2018 zkoumal, jak vědci vyhledávají a používají vědeckou literaturu pro svou práci, a sledovala rozdíly dle hlediska věkového, oborového a geografického.
Průzkum zjistil, že články v odborných časopisech zůstávají nejvýše hodnocenými informačními zdroji, následují knihy, sborníky z konferencí, učebnice a magazíny, zatímco blogy a sociální média zůstávají více v pozadí. Vědci prostudují v průměru téměř 24 článků měsíčně a každý rok stráví 234 hodin čtením odborných článků.
Tato studie dále zjistila, že více než 90 % článků je čteno v elektronické podobě, respondenti hodnotili jako „velmi důležité“ nebo „důležité“ klíčové vlastnosti elektronických publikací (kompatibilita s mobilními zařízeními, možnost sdílet publikace nebo obsah, vylepšená navigace, možnost zapisovat vlastní poznámky a zvýraznit text, jazyková podpora, vložení videa a zvuku), přičemž možnost sdílet je považována za nejdůležitější funkci.
Vědci nejčastěji na články narazí během „brouzdání“ po webu nebo v placených zdrojích knihovny. Vyhledávání (například dle klíčových slov nebo autora) bylo druhou nejčastější metodou, přičemž více než polovina článků byla nalezena prostřednictvím obecných vyhledávačů, jako je Google nebo Google Scholar.
Co se týče věku, mladší věkové skupiny častěji získávají články ze sociálních sítí zaměřených na výzkum, z free časopisů a z dalších www stránek a tráví více času čtením článku. Vědci z lékařského prostředí, z oblasti společenských a humanitních věd ve srovnání s kolegy z jiných oborů častěji využívají sociální média pro svůj výzkum.
Studie Seeking, Reading, and Use of Scholarly Articles: An International Study of Perceptions and Behaviour of Researchers (Carol Tenopir, Lisa Christian a Jordan Kaufman) je volně k dispozici online.
Albertina icome Praha s.r.o., Štěpánská 16, 110 00 Praha 1
tel.: 222 231 212
e-mail: aip@aip.cz